Yanvarın 14-də Milli Onkologiya Mərkəzi (MOM) və Azərbaycan Onkoloqlar Cəmiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə “Alman-Azərbaycan Ginekologiya Günü” adlı tədbir keçirilib. Tədbir ərəfəsində Almaniyanın Gothe Universiteti Frankfurt Xəstəxanasının professoru Sven Becker ilə Milli Onkologiya Mərkəzinin (MOM) Baş direktoru, akademik Cəmil Əliyevin görüşü olub.
"Alman-Azərbaycan Ginekologiya Günü"ndə MOM-nin Onkoginekologiya şöbəsinin rəhbəri Şəmistan Alıyev mərkəzin Baş direktoru, akademik Cəmil Əliyevin nitqini iştirakçıların diqqətinə çatdırıb: "Hörmətli qonaqlar, hər birinizi salamlayıram. Bildirmək istəyirəm ki, Alman-Azərbaycan Ginekologiya Günü" qadın xəstəliklərinin profilaktikası və müalicəsi, ümumilikdə qadın sağlamlığının qorunmasına həsr olunub. Bütün dünyada olduğu kimi, Azərbaycanda da onkoloji xəstəliklərin müalicəsi, eləcə də qadınların sağlamlığı prioritet məsələlərdən biri kimi daim dövlətin nəzarətindədir". C.Əliyev konfrans iştirakçılarını təbrik edib, onlara xoş əhvali-ruhiyyə arzulayıb və konfransı açıq elan edib.
Konfransda Almaniyanın Gothe Universiteti Frankfurt Xəstəxanasının və Milli Onkologiya Mərkəzinin mütəxəssisləri ginekoloji xəstəliklər zamanı müasir müalicə üsullarını əhatə edən müxtəlif mövzular barədə çıxış ediblər.
Professor Sven Becker tədbirdə ginekologiya, xüsusilə də onkoginekologiya sahəsindəki ən yeni innovasiyalar, proqressiv müalicə metodları və digər aktual məsələlər barədə məlumat verib. O, həmçinin Azərbaycan və Almaniyanın müvafiq xəstəxanalarının həmin sahə üzrə gələcək əməkdaşlığından bəhs edib: “Ümid edirəm ki, gələcəkdə müəyyən onkoloji xəstəliklərin müalicəsi ilə bağlı təcrübə mübadiləsini və analoji konfransların sayını artıracağıq. Cəmiyyətdə hətta bir sıra hallarda sosial problemlərə yol açan xəstəliklərin müalicə metodlarının bu cür işgüzar görüşlər çərçivəsində müzakirəsi çox faydalıdır”.
Tədbirdə Gothe Universiteti Frankfurt Xəstəxanasının Onkoginekologiya şöbəsinin müdiri Xəyal Qasımlı da təqdimatla çıxış edib. Həkim-mütəxəssis onkologiya sahəsindəki aktual xəstəliklərin gedişatı, profilaktikası və müalicəsi barədə danışıb. Qeyd edib ki, ölkədə onkoloji xəstəliklərin müalicə və müayinə metodlarında tətbiq edilən yeniliklər nəticəsində xəstəliklə mübarizədə irəliləyişə nail olunub.
Ümumilikdə təqdim edilən məruzələr “Ginekoloji cərrahiyyə və Fertility. Əhəmiyyətli olan nədir?”, “Endometriozun müasir müalicəsi. Cərrahiyyə və konservativ müalicənin inteqrasiyası”, “Endometrium xərçənginin molekulyar profili. KRAS və PI3K siqnal yolu mutasiyalı endometrium xərçəngində Polo-like Kinase 1 (PLK1)-ın proqnostik və terapevtik əhəmiyyəti”, “3D laparoskopiyanın ve ICG texnologiyanın endometrial xərçəngin müalicəsində rolu”, “Konservativ müalicə yoxsa dərhal konizasiya? HSIL ve ACIS-ın yaş qruplarına görə və hamiləlikdə terapevtik strategiyası” mövzularını əhatə edib.
“Alman-Azərbaycan Ginekologiya Günü” tədbirinin iştirakçıları ginekoloji xəstəliklərin artım dinamikası barədə fikir mübadiləsi aparıb, analoji toplantıların daha intensiv şəkildə reallaşdırılmasının zəruriliyini vurğulayıblar.
“Alman-Azərbaycan Ginekologiya Günü” tədbiri hibrid formatda keçirilib və “Zoom” platforması üzərindən onlayn şəkildə yayımlanıb.

В Баку прошла конференция "Немецко-Азербайджанский день гинекологии"
14 января Национальным Центром Онкологии (НЦО) совместно с Азербайджанским Обществом Онкологов было организовано мероприятие "Немецко-Азербайджанский день гинекологии". Накануне мероприятия профессор Свен Беккер из клиники Университета Гете во Франкфурте встретился с генеральным директором НЦО академиком Джамилем Алиевым.
Доктор Шамистан Алиев, заведующий отделением гинекологической онкологии НЦО, выступил с речью Академика Джамиля Алиева: "Дорогие гости, приветствую вас! Сегодняшнее мероприятие посвящено вопросам здравоохранения, связанным с женским здоровьем и его охраной. В Азербайджане, как и во всем мире, лечение онкологических заболеваний, а также женское здоровье всегда находится под контролем государства как один из приоритетных вопросов." Джамиль Алиев поздравил участников конференции, пожелал им хорошего дня и объявил конференцию открытой.
На конференции специалисты из клиники Университета Гете во Франкфурте и Национального Центра Онкологии представили различные темы о современных методах лечения гинекологических заболеваний.
Профессор Свен Беккер рассказал о последних инновациях в гинекологии, особенно гинекологической онкологии, передовых методах лечения и других актуальных вопросах. Он также проинформировал участников о будущем сотрудничестве между соответствующими больницами Азербайджана и Германии в этой области: "Я надеюсь, что в будущем мы увеличим обмен опытом и количество подобных конференций". Обсуждение методов лечения заболеваний, которые в некоторых случаях могут привести к социальным проблемам, в рамках таких встреч очень полезно".
Доктор Хаял Гасимли, заведующий отделением гинекологической онкологии клиники Университета Гете во Франкфурте, рассказал о профилактике и лечении онкологических заболеваний. Он отметил, что в результате инноваций в области лечения и диагностики онкологических заболеваний в стране достигнут прогресс в борьбе с этим заболеванием.
На мероприятии были затронуты следующие темы: "Гинекологическая хирургия и фертильность. Что имеет смысл?", "Современное лечение эндометриоза. Интеграция хирургии и консервативного лечения", "Молекулярное профилирование рака эндометрия. Прогностический и терапевтический потенциал Polo-like Kinase 1 (PLK1) при KRAS и PI3K дисрегулярном раке эндометрия", "Роль 3D лапароскопии и ICG технологии в лечении рака эндометрия", "Консервативное лечение или немедленное скопление? Терапевтические стратегии HSIL и ACIS для возрастных групп и при беременности".
Участники "Немецко-Азербайджанского дня гинекологии" обменялись мнениями о динамике роста гинекологических заболеваний. Они подчеркнули необходимость проведения подобных встреч.
Мероприятие "Немецко-Азербайджанский день гинекологии" было проведено в гибридном формате и транслировалось онлайн на платформе Zoom.