Yanvarın 14-də Milli Onkologiya Mərkəzi (MOM) və Azərbaycan Onkoloqlar Cəmiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə “Alman-Azərbaycan Ginekologiya Günü” adlı tədbir keçirilib. Tədbir ərəfəsində Almaniyanın Gothe Universiteti Frankfurt Xəstəxanasının professoru Sven Becker ilə Milli Onkologiya Mərkəzinin (MOM) Baş direktoru, akademik Cəmil Əliyevin görüşü olub.
"Alman-Azərbaycan Ginekologiya Günü"ndə MOM-nin Onkoginekologiya şöbəsinin rəhbəri Şəmistan Alıyev mərkəzin Baş direktoru, akademik Cəmil Əliyevin nitqini iştirakçıların diqqətinə çatdırıb: "Hörmətli qonaqlar, hər birinizi salamlayıram. Bildirmək istəyirəm ki, Alman-Azərbaycan Ginekologiya Günü" qadın xəstəliklərinin profilaktikası və müalicəsi, ümumilikdə qadın sağlamlığının qorunmasına həsr olunub. Bütün dünyada olduğu kimi, Azərbaycanda da onkoloji xəstəliklərin müalicəsi, eləcə də qadınların sağlamlığı prioritet məsələlərdən biri kimi daim dövlətin nəzarətindədir". C.Əliyev konfrans iştirakçılarını təbrik edib, onlara xoş əhvali-ruhiyyə arzulayıb və konfransı açıq elan edib.
Konfransda Almaniyanın Gothe Universiteti Frankfurt Xəstəxanasının və Milli Onkologiya Mərkəzinin mütəxəssisləri ginekoloji xəstəliklər zamanı müasir müalicə üsullarını əhatə edən müxtəlif mövzular barədə çıxış ediblər.
Professor Sven Becker tədbirdə ginekologiya, xüsusilə də onkoginekologiya sahəsindəki ən yeni innovasiyalar, proqressiv müalicə metodları və digər aktual məsələlər barədə məlumat verib. O, həmçinin Azərbaycan və Almaniyanın müvafiq xəstəxanalarının həmin sahə üzrə gələcək əməkdaşlığından bəhs edib: “Ümid edirəm ki, gələcəkdə müəyyən onkoloji xəstəliklərin müalicəsi ilə bağlı təcrübə mübadiləsini və analoji konfransların sayını artıracağıq. Cəmiyyətdə hətta bir sıra hallarda sosial problemlərə yol açan xəstəliklərin müalicə metodlarının bu cür işgüzar görüşlər çərçivəsində müzakirəsi çox faydalıdır”.
Tədbirdə Gothe Universiteti Frankfurt Xəstəxanasının Onkoginekologiya şöbəsinin müdiri Xəyal Qasımlı da təqdimatla çıxış edib. Həkim-mütəxəssis onkologiya sahəsindəki aktual xəstəliklərin gedişatı, profilaktikası və müalicəsi barədə danışıb. Qeyd edib ki, ölkədə onkoloji xəstəliklərin müalicə və müayinə metodlarında tətbiq edilən yeniliklər nəticəsində xəstəliklə mübarizədə irəliləyişə nail olunub.
Ümumilikdə təqdim edilən məruzələr “Ginekoloji cərrahiyyə və Fertility. Əhəmiyyətli olan nədir?”, “Endometriozun müasir müalicəsi. Cərrahiyyə və konservativ müalicənin inteqrasiyası”, “Endometrium xərçənginin molekulyar profili. KRAS və PI3K siqnal yolu mutasiyalı endometrium xərçəngində Polo-like Kinase 1 (PLK1)-ın proqnostik və terapevtik əhəmiyyəti”, “3D laparoskopiyanın ve ICG texnologiyanın endometrial xərçəngin müalicəsində rolu”, “Konservativ müalicə yoxsa dərhal konizasiya? HSIL ve ACIS-ın yaş qruplarına görə və hamiləlikdə terapevtik strategiyası” mövzularını əhatə edib.
“Alman-Azərbaycan Ginekologiya Günü” tədbirinin iştirakçıları ginekoloji xəstəliklərin artım dinamikası barədə fikir mübadiləsi aparıb, analoji toplantıların daha intensiv şəkildə reallaşdırılmasının zəruriliyini vurğulayıblar.
“Alman-Azərbaycan Ginekologiya Günü” tədbiri hibrid formatda keçirilib və “Zoom” platforması üzərindən onlayn şəkildə yayımlanıb.

The "German-Azerbaijani Gynecology Day" Conference was held in Baku
On January 14, a "German-Azerbaijani Gynecology Day" event was organized by the National Center of Oncology (NOC) in cooperation with the Azerbaijan Society of Oncologists. Professor Sven Becker from Goethe University Hospital Frankfurt met with Academik Jamil Aliyev, Director General of the NOC on the eve of the event.
Dr. Shamistan Aliyev, Head of the Gynecologic Oncology Department of the NOC, delivered a speech by Academik Jamil Aliyev: “Dear guests, I greet you! The today  event is dedicated to the health issues specific to women's health and its protection. In Azerbaijan, as in the rest of the world, the treatment of oncological diseases, as well as women's health is always under the control of the state as one of the priority issues." Jamil Aliyev congratulated the conference participants, wished them good day and declared the conference open.
At the conference, experts from Goethe University Hospital Frankfurt and the National Center of Oncology presented various topics on modern methods of treatment of gynecological diseases.
Professor Sven Becker talked about the latest innovations in gynecology, especially gynecologic oncology, advanced treatment methods and other topical issues. He also informed the participants about the future cooperation between the relevant hospitals of Azerbaijan and Germany in this field: “I hope that in the future we will increase the exchange of experience and the number of similar conferences. The discussion of the treatment methods of the diseases that may lead to social problems in some cases, in the framework of such meetings, is very useful.
Dr. Khayal Gasimli, Head of the Gynecologic Oncology Department of Goethe University Hospital Frankfurt, spoke about the prevention and treatment of the oncological diseases. He noted that the progress has been made in the fight against the disease as a result of innovations in the treatment and diagnosis of oncological diseases in the country.
The following topics were covered at the event: “Gynecological Surgery and Fertility. What makes sense?”, “Modern endometriosis treatment. Integrating surgery and conservative treatment”, “Molecular profiling of endometrial cancer. The predictive and therapeutic potential of Polo-like Kinase 1 (PLK1) in KRAS and PI3K disregulated endometrial cancer”, “The role of 3D laparoscopy and ICG technology in the treatment of endometrial cancer”, “Conservative treatment or immediate congestion? Therapeutic strategies of HSIL and ACIS for age groups and in pregnancy”.
The participants of the "German-Azerbaijani Gynecology Day" exchanged views on the dynamics of growth of gynecological diseases. They emphasized the necessity of similar meetings.
The “German-Azerbaijani Gynecology Day” event was held in a hybrid format and was broadcast online on the Zoom platform.